سلامت استفاده طولانی مدت از مهار کننده های پمپ پروتن یا PPI ها

دسته داروهای مهار کننده پمپ پروتن یا PPI ها به طور قابل توجهی در درمان افراد با اختلالات اولسر پپتیک بی خطر و موثر هستند. عوارض جانبی جدی برای PPI ها بسیار نادر است مواردی از این عوارض نادر به صورت case report  شامل موارد زیر است: التهاب سلولهای انترستیشیل نفرونها برای امپرازول، التهاب کبد برای امپرازول و لنزوپرازول، اختلالات بینایی برای پنتوپرازول و امپرازول.

استفاده از PPI منجر به توسعه پلیپ های غدد فوندوس(FGP) و قطع مصرف PPI ها منجر به کاهش FGP می شود . در نبود عفونت هلیکوباکتریپلوری استفاده طولانی مدت PPI ها به طور قانع کننده ای ثابت نمی کند که باعث افزایش روند گاستریک مزمن (pre existing) یا ضعف معده یا متاپلازی روده می شود . افزایش خفیف یا متوسط اسید معده یک پاسخ فیزیولوژیک به کاهش ترشح اسید معده به هر دلیل است. (استفاده طولانی مدت PPI ها مشخص نشده است که منجر به ایجاد تومورهای سرطانی می شود). مصرف PPI ها احتمال بروز پنومونی ریوی را بالا می برد البته نه در بیماران بستری شده در بیمارستان.

در مورد بررسی ریسک بروز شکستگی استخوان ران با مصرف PPI ها هیچ اطلاعات دقیقی در دستری نیست. استفاده طولانی مدت از PPI ها منجر به کمبود ویتامین B12 نمی شود، البته به جز افراد مسن که این احتمال وجود دارد یا افرادی که مبتلا به سندرم زولینگن الیسون هستند و برای مدت طولانی PPI دریافت کرده اند. هیچ اطلاعاتی که ثابت کند مصرف PPI ها باعث افزایش ریسک اسهال همراه با clostridium difficile در افراد جامعه می شود وجود ندارد. مصرف غیر یکنواخت یا نامرتب PPI ها ممکن است باعث بازگشت علائم بیماری شود به طوریکه ناچار به مصرف بیشتر یا حتی ادامه دار PPI بشویم. همانطور که همه تجویزهای دارویی اینطور می گوید: نکته این است که زمانی PPI ها را مصرف می کنید که دقیقا اندیکاسیون دارد و مصرف طولانی مدت آنها را زمانی که منطقی است تجویز کنید.

خلاصه مطلب اینکه: PPI ها جزء دسته داروهای ایمن هستند و مصرف طولانی مدت آنها برای افرادی که نیاز مشخصی به حفظ یا افزایش مهار اسید معده دارند بی خطر است.