تب خال سالیانه میلیونها نفر را درگیر می کند. ( خانم کاظمی نماینده علمی)

در رم قدیم ، با توجه به شیوع تبخال امپراطور تیبریس بوسیدن در مراسم را قدغن اعلام کند . امروزه تبخال بعنوان بخشی از اپیدمی با تقریباً صد میلیون مورد عود در هر سال در ایالات متحده بروز می کند.

این عارضه از طریق ویروس ساده تبخال نوع 1 (HSV-1) بروز می کند ، اکثر افراد قبل از ده سالگی دچار تبخال می شوند. این ویروس ، بطور گسترده وقتیکه تبخالها ظاهر می شوند سرایت می کند و در واقع با بوسیدن پخش می شوند . کودکان اغلب از طریق والدین درگیر می شوند یا از طریق هم سالان یا دیگر خویشاوندان نزدیک که دارای این تاولهای تبخالی فعال باشند .

ویروس تبخال می تواند طی سالها در بدن بماند و بعنوان زخمهایی در اطراف دهان ظاهر شوند تنها وقتیکه توسط عواملی که دفاع بدن را ضعیف می کنند ، نظیر بیماری ، تب ، تغییرات هورمونی (مانند قاعدگی) ، آفتاب زدگی و استرس خلقی و روانی ظاهر شوند .

مریل جی اسکویارز ، ابداع کننده درمان تاولهای تبخالی ریلیو ، اظهار داشت که ماه سپتامبر آغاز تبخال "فصلی" بدلیل استرس آغاز سال تحصیلی است. اسکویازر اظهار کرد یک درمان کلینیکی شامل عصاره اکیناسه آ بوده و سریعتر از دیگر موارد یا محصولات در بهبود تاولهای تبخالی نتیجه می دهد . این این محصول را در اندازه 6 میلی لیتری به فروش می رسد.

اخیراً FDA ، لیپسوویر را جهت کوتاه کردن مدت تاولهای تبخالی یا جلوگیری از بروز آنها با را تایید نمود و تاکید کردند که لیپسوویر شامل آسیکلویر با عامل هیدروکورتیزون ضد التهاب می شود و برای استفاده در بیماران در سن 12 سال یا مسن تر بکار برده می شود . این محصول برای درمان اولیه تبخالهای عود کننده و به منظور کاهش دادن احتمال تبخالهای زخمی و کوتاه کردن مدت درمان است.

افراد بومی استرالیا مدتهای مدیدی از روغن درخت چای استفاده می کردند و همینطور از مشتقات ضد قارچی ، بعنوان یک ماده ضدعفونی کننده استفاده می کردند . شرکت برت از روغن درخت چای بعنوان ماده موثره در داروی گیاهی Blemish  استفاده می کند که برای درمان تبخال و آکنه و دیگر ضایعات پوستی مفید می باشد .

اوراژل یک مشمع موثردر  زخم تبخال شبانه است که بعنوان تنها راه درمان تبخال در طی خواب تبلیغ می شود و باعث بهبود سریع می شود و برای تسکین موقت درد و خارش تبخال می باشد . یک بسته شامل هشت مشمع با دوز واحد می باشد .

دانشمندان موسسه ملی تحقیق دندانپزشکی و فک وصورت تصدیق کرده اند که استفاده کردن ضدآفتاب بر روی لبها ، قبل از خارج شدن و استفاده مرتب در طی قرار گرفتن در معرض خورشید می تواند باعث کاهش بروز مجدد تبخالها شود . ( محققان از ضدآفتاب با SPF 15 در مطالعاتشان استفاده کردند ) ، دوشرکت اظهار کردند که اخیراً محصولات جدیدی برای لب را معرفی کردند که برای جلوگیری یا بهبود تبخال  موثر هستند.

لابراتورهای کارما محصولات لب کارمکس را مشتمل بر مرطوب کننده کارمکس با ترکیبات محصول جدید شامل ویتامین E آلوئه ، کره شیی و روغن آووکادو که دارای SPF15 است. بر طبق اظهار نماینده شرکت این اولین بار در طی 70 سال است که کارما یک خط تولید جدید را معرفی کرده است .

شرکت کوآنتوم هلث، سوپرلیزین پلاس خود را با پماد سوپرلیزین لبها، که یک محصول با طعم و اسانس توت است و مورد استفاده افراد در سن 5 و 18 می باشد ، توسعه داده است . این پماد شامل لیزین به همراه 14 گیاه درمان کننده و ویتامین ها می باشد .

 

ماخذ: Drug topics sep 2009